ساعات خاص استفاده از عينک آفتابي و مضرات عينک هاي غير استاندارد

نسخه قابل چاپارسال به دوستان

رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران ،گفت: استفاده از عينک هاي آفتابي در ساعات اوليه صبح و عصرها به هنگام غروب خورشيد نسبت به بقيه اوقات روز مهمتر و ضروري تر است.

 دکتر " پرويز زرين بخش" جراح و متخصص بيماري هاي چشمي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود: بسياري از افراد تصور مي کنند در ساعات اوليه صبح و همچنين عصرها که نور خورشيد شدت کمتري دارد ، نيازي به استفاده از عينک هاي آفتابي نيست و براين اساس ممکن است در اين ساعات کمتر از عينک استفاده کنند.

تاکيد بر استفاده از عينک آفتابي در ساعات خاص روز

اين متخصص چشم، افزود: اين در حاليست که در همين ساعات چون خورشيد به صورت مورب مي تابد ، ميزان اشعه بيشتري وارد چشم مي شود اما در ساير اوقات روز مثلا در ظهر که شدت تابش نور خورشيد به حداکثر خود مي رسد،نور مستقيم وارد چشم نمي شود بلکه بيشتر روي سر متمرکز مي شود.

زرين بخش يادآور شد: تحقيقات نشان داده است، در بهار ، پاييز و تابستان اشعه UV يا همان اشعه ماوراي بنفش خورشيد در ساعات اوليه تابش -صبح زود- و ساعات پاياني -بعدازظهر - به دليل آن که پرتو خورشيد با زاويه کمتر مي تابد، دو برابر شديدتر است و چشم ها در اين ساعت ها کاملا در معرض خطر قرار دارند.

وي با بيان اينکه بسياري از مردم تصور مي کنند در ساعات اوليه صبح و همچنين بعداز ظهر نيازي به استفاده از عينک هاي آفتابي نيست افزود: تابش مورب نور خورشيد ، اشعه ماوراي بنفش بيشتري را وارد چشم مي کند که براي چشم مضر است.

عينک هاي غير استاندارد و خطرات آن

زرين بخش با اشاره به اينکه استفاده از عينک هاي آفتابي استاندارد تقريبا در تمام فصل ها لازم است ،گفت: عينک هاي آفتابي غيراستاندارد، به علت کيفيت نامناسبي که دارد، باعث ورود ميزان بيشتري از نور خورشيد به داخل چشم ها مي شود.

وي افزود: عينک هاي آفتابي ، در دسترس ترين وسيله محافظت از چشم ها در برابر نور خورشيد هستند؛ اما عينک هاي آفتابي غير استاندارد نه تنها قادر به کنترل ورود ، نور خورشيد به داخل چشم نيستند ، بلکه سبب بازتر شدن مردمک چشم و ورود اشعه بيشتري به داخل چشم مي شوند.

جراح و متخصص بيماري هاي چشمي ،اضافه کرد: با توجه به وجود عينک هاي آفتابي غير استاندار در بازار ، بهتر است افراد هنگام خريد به مراکز معتبر و مراکزي که داراي دستگاه هاي سنجش UV(اشعه ماوراي بنفش خورشيد) هستند مراجعه کنند.

وي افزود: برخي عينک سازي ها و مراکز چشم پزشکي دستگاه سنجش UV دارند که ميزان عبور اين اشعه را در عينک نشان مي‌دهد.

عضو انجمن چشم پزشکي ايران با بيان اينکه مهمترين مشخصه عينک آفتابي جلوگيري از ورود اشعه ماوراي بنفش(UV) به داخل چشم است گفت: اشعه UV و ساير اشعه‌هاي موجود در نور خورشيد به پوست اطراف چشم صدمه مي‌زند و يک عينک آفتابي که مانع ورود اين اشعه نشود نه تنها مفيد نيست، بلکه خطرناک هم هست .

وي افزود: همچنين استفاده از عينک هاي کوچک باعث ورود اشعه از اطراف و بالاي چشم به داخل چشم مي شود و توصيه مي شود افراد از عينک هايي استفاده کنند که اطراف چشم را به طور کامل بپوشاند.

زرين بخش اظهار داشت: عينک‌هاي آفتابي به علت کم کردن شدت نور وارده به چشم، باعث باز شدن مردمک چشم مي‌شوند؛ اگر شيشه عينک آفتابي استاندارد نباشد و قادر به کنترل اشعه ماوراي بنفش خورشيد نشود همين باز شدن مردمک چشم باعث ورود حجم بيشتري از نور UV به چشم مي‌شود.

وي افزود: عينک آفتابي بايد به گونه‌اي باشد که مانع عبور نور خورشيد به داخل چشم شود، ولي بيشتر عينک‌هاي آفتابي غير استاندارد مردمک چشم را بازتر و در نتيجه نور بيشتري به داخل چشم فرستاده مي‌شود.

وي تصريح کرد: افراد براي انتخاب صحيح عينک‌هاي آفتابي بهتر است به پزشک متخصص و يا به نمايندگي‌هاي معتبر شرکت‌هاي سازنده عينک مراجعه کنند تا دچار عوارض ناشي از استفاده از عينک‌هاي آفتابي غير استاندارد نشوند.

محيط هاي استفاده از عينک آفتابي

رئيس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران يادآور شد: در محيط هايي مانند کنار دريا، استخر، فضاهاي باز و در شهرها - اکثر شهرهاي ايران - که آفتاب شديد دارند، استفاده از عينک‌هاي آفتابي مناسب، براي همه اقشار لازم و ضروري است.

عضو انجمن چشم پزشکي ايران گفت: اشعه آفتاب مي‌تواند باعث پيري زودرس پوست و برخي سرطان هاي پوستي شود که پوست اطراف چشم به علت نازکتر بودن، بيشتر در معرض عوارض نور خورشيد قرار دارد.

کودکان و لزوم استفاده از عينک آفتابي

وي افزود: براي پيشگيري از اين عوارض، استفاده از عينک هاي آفتابي و کرم هاي ضد آفتاب به خصوص در کودکان، ضروري است.

رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران ادامه داد: چشم کودکان در مقايسه با بزرگسالان بيشتر از اشعه UV خورشيد آسيب مي بيند که همين امر لزوم استفاده کودکان از عينک هاي آفتابي را ضروري مي سازد.