گزارش سایت عینک از دومین نمایشگاه اپتیک تهران

نسخه قابل چاپارسال به دوستان

دومین نمایشگاه اپتیک تهران در یک نگاه

مکان : تهران خیابان حجاب مرکز آفرینشهای فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانزمان : 22 تا 24 شهریور 1383 - 12 تا 14 سپتامبر 2004زمینه فعالیت : فریم و عدسی عینک، دستگاه های عینک سازی و اپتومتری ، لنزهای تماسی و ابزار آلات مخصوص عینک سازی شرکت کنندگان : 32 شرکت داخلی تولید کننده ، وارد کننده و نمایندگی شرکتهای خارجیبازدیدکنندگان : 2379 نفر عینک ساز، اپتومتریست و سایر افراد شاغل در این زمینهفعالیتهای جنبی : برگزاری سمینارهای علمی - تخصصی ، نشریات و سایت اینترنتی در زمینه عینک سازی و نرم افزارهای مخصوص عینک سازی و غرفه اپتومتری

مشروح گزارش

به نام خدا

دومین نمایشگاه اپتیک تهران با همت اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران در تاریخ 22 تا 24 شهریور1383 مطابق 12 تا 14 سپتامبر 2004 در محل نمایشگاههای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار شد. اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران جهت هرچه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه از همکاری عده ای از فعالان صنف استفاده کرد که هیئت اجرایی نمایشگاه را تشکیل می دادند اسامی این افراد به شرح زیر می باشد:

  1.  آقای کمال الدین یوسفی صراف
  2.  آقای جعفر انصاری نکو
  3.  آقای قادر علیزاده
  4.  آقای هادی ستایش
  5.  آقای عبدالله شکوهی
  6.  آقای سعید بنکدار تهرانی

دومین نمایشگاه اپتیک تهران که با استفاده از تجربه اولین نمایشگاه اپتیک تهران که سال قبل در محل اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران برگزار شد در سطح بسیار عالی و غیر قابل مقایسه با نمایشگاه سال گذشته برگزار شد به طوری که اکثر قریب به اتفاق شرکت کنندگان و بازدید کنندگان برگزاری این نمایشگاه را مهمترین اتفاق صنف عینک در طول 80 سال سابقه این صنف در ایران می دانند و آن را عاملی در جهت پیشرفت صنعت اپتیک در ایران و کاهش فاصله با کشورهای پیشرفته در این عرصه می دانند.

تعداد شرکت کنندگان در این نمایشگاه 32 شرکت داخلی می باشد که در زمینه تولید و واردات فریم ، عدسی ، کانتکت لنز و دستگاهها و ابزار آلات عینک سازی و اپتومتری فعالیت می کنند و برخی نیز نمایندگی شرکتهای خارجی را دارا می باشند.

هدف از برپایی دومین نمایشگاه اپتیک تهران علاوه بر رونق اقتصادی صنف عینک، تنظیم بازار، بهبود کیفیت اجناس تولیدی و وارداتی ، شفاف سازی فرآیند عرضه و تقاضا ، آشنایی با محصولات جدید و افزایش سطح علمی عینک سازان کشور می باشد.

لازم به ذکر است که یکی از مهمترین بخشهای نمایشگاه مربوط به برگزاری سمینارهای علمی و تخصصی بوده که در جهت افزایش سطح علمی عینک سازان ونیز معرفی محصولات جدید در زمینه عینک سازی که توسط اساتید مجرب و نمایندگان شرکتهای خارجی معتبر برگزار می شد.

یکی از جنبه های مثبت نمایشگاه تخصصی بودن آن بود بدین صورت که فقط برای عینک سازان ، اپتومتریستها و افراد مشغول در صنف کارت ورود صادر شده و از ورود افراد متفرقه جلوگیری شده و همچنین تمامی عبور و مرورها به هر بخشی از نمایشگاه با سیستم بار کد رایانه ای کنترل می شد. 

 

روز شما ر دومین نمایشگاه اپتیک تهران

روز اول یکشنبه 22 شهریور 

در ساعت 9:30 اولین روز نمایشگاه مراسم افتتاحیه با حضور معاون وزیر بازرگانی، رئیس امور صنفی ، مسئولان غرفه ها .نیز میهمانانی از آلمان ، کره جنوبی، ترکیه و چین برگزار شد و در این مراسم هیات اجرایی نمایشگاه از حضور شرکت کنندگان در نمایشگاه تشکر کردند و ابراز امیدواری کردند که برپایی این نمایشگاه گامی در جهت موفقیت هر چه بیشتر صنف باشد.

ساعت 10 صبح صدور کارت برای بازدید کنندگان آغاز شد و نمایشگاه شروع به کار کرد. نکته قابل توجه در این روز استقبال بسیار بازدید کنندگان در آغازین ساعتهای کار نمایشگاه بود به طوری که تشکیل صف طولانی برای دریافت کارت ورود به نمایشگاه حاکی از موفقیت برگزاری نمایشگاه قبلی و نیز تبلیغات گسترده در رسانه ها می باشد.

همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین بخشهای نمایشگاه برگزاری سمینارهای علمی- تخصصی بود. در این روز اولین سمینار در ساعت10:45 توسط شرکت آذر لنز برگزار شد که موضوع آن "عدسی های ایمپرسیون رودنشتوک" بود که توسط نماینده شرکت رودنشتوک خانم نیکول شوبرت اجرا شد."معرفی تولیدات جدید شرکت فردیناند منراد" موضوع سمینار بعدی بود که توسط این شرکت برگزار شد و نماینده شرکت آقای کریستین بروکل محصولات جدید این شرکت آلمانی را معرفی کرد.

در بعد از ظهر این روز دو سمینار دیگر برگزار شد. " لیزر و ایمنی چشم" موضوع سمیناری بود که توسط شرکت صنایع اپتیک اصفهان (صا ایران) با اجرای آقای مهندس استکی برگزار شد.

آخرین سمینار این روز را کمیسیون فنی- آموزشی اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران تحت عنوان " اصول سرپرستی و مدیریت موسسات عینک سازی " برگزار کرد. آقای جعفر انصاری نکو مسئول این کمیته سخنان مفیدی را پیرامون این موضوع ایراد کردند.

تعداد بازدید کنندگان در این روز که توسط سیستم کنترل رایانه ای ثبت شد 802 نفر اعلام شد.

 

روز دوم دوشنبه 23 شهریور

همانطور که پیش بینی شده بود در این روز که مصادف با مبعث پیامبر گرامی اسلام و تعطیل همگانی شده بود تعداد بسیار زیادی از همکاران تهرانی و شهرستانی از سراسر کشور برای بازدید از نمایشگاه مراجعه کردند به طوری که ازدحام جمعیت در همه بخشهای نمایشگاه از جمله غرفه ها ، سمینارها ، بخش نشریات و اینترنت و سالن غذاخوری به چشم می خورد به طوری که میهمانان خارجی از این استقبال اظهار تعجب و آن را نشانه علاقه عینک سازان ایرانی با آشنایی دستاوردهای جدید صنعت اپتیک عنوان می کردند.

همچنین بیشترین سمینارها ( پنج مورد) در این روز برگزار شد. آقای کیقباد بهد ین مجری اولین سمینار این روز با موضوع " تولید عدسی در فروشگاه عینک" بودند که توسط شرکت نوین بهداشت برگزار شد.

شرکت کلوپ اپتیک برگزار کننده دومین سمینار این روز با موضوع "عدسی های فتوکرومیک ترانزیشن " با سخنرانی آقای ولید فرح بود." معرفی عدسی های گرادال ایند یویژال و تاپ ای زایس " عنوان سمینار بعدی بود که توسط شرکت کارل زایس برگزار شد .آقای فولکر گار نماینده شرکت کارل زایس در ابتدا تاریخچه ای از شرکت زایس را بازگو کردند و سپس به معرفی این محصولات جدید پرداختند. در پایان این سمینار اعلام شد که به شرکت کنندگان در این سمینار گواهی آموزشی شرکت کارل زایس اعطا خواهد شد.

پس از صرف غذا سمینار شرکت آذر لنز با عنوان " عدسی های مولتی گرسیو رودنشتوک " توسط خانم نیکول شوبرت برگزار شد.آخرین سمینار روز دوشنبه با موضوع " شیوه لایه گذاری پوشش های نازک اپتیکی" توسط شرکت صنایع اپتیک اصفهان و سخنان آقای مهندس استکی برگزار شد.

طبق آمار اعلام شده بیش از 1100 نفر در این روز از بخشهای مختلف نمایشگاه بازدید کردند. 

 

روز آخرسه شنبه 24 شهریور

آخرین روز برپایی دومین نمایشگاه اپتیک تهران فرصتی بود برای کسانی که هنوز از این نمایشگاه بازدید نکرده بودند . در این روز اکثراً عینک سازان و اپتومتریستهای تهرانی مراجعه کردند.

همچنین کسانی که شرکت در سمینارهای قبلی را برای خود مفید دیده بودند برای استفاده از سمینارهای این روز حضور یافتند.

آقای جعفر انصاری نکو سخنران اولین سمینار این روز با موضوع " اصول اندازه گیری و نصب عدسی های تدریجی " بودند که از طرف کمیسیون فنی- آموزشی اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران برگزار شده بود.

شرکت منراد آلمان برگزار کننده دومین سمینار این روز با موضوع " معرفی تولیدات جدید شرکت فردیناند منراد " با اجرای آقای کریستین بروکل نماینده شرکت بود.

آخرین سمینار نمایشگاه را آقای فولکر گار در مورد " معرفی عدسی های جدید مطالعه کلارلت بیزینس " اجرا کردند که توسط شرکت کارل زایس برگزار شده بود.

با نزدیک شدن به ساعت 17 شرکت کنندگان خود را برای شرکت در مراسم اختتامیه آماده می کردند و بازدیدکنندگان نمایشگاه را ترک می کردند.تعداد بازدید کنندگان در این روز تقریباً به اندازه روز اول بود.

 

اختتامیه

مراسم اختتامیه با تاخیر در ساعت17:20 آغاز شد. عده زیادی از جمله مسئولان غرفه ها، میهمانان خارجی و داخلی و چند خبرنگار در این مراسم شرکت کرده بودند.آقای یوسفی به عنوان مجری برنامه در ابتدا به حضار خوش آمد گویی گفتند و در کنار هم بودن را تبریک گفتند.

ایشان تعداد بازدیدکنندگان را به شرح زیر اعلام کردند:

2379 نفر وارد سالن اصلی نمایشگاه شدند.3250 نفر وارد سالن سمینار شدند (673 نفر در چند نوبت)همچنین آقای یوسفی از بازرسان نمایشگاه به خاطر برقراری نظم و کنترل آمد و شد ها تشکر کردند. سپس ایشان جملاتی را به زبان انگلیسی در مورد عملکرد نمایشگاه همچنین موقعیت ایران و بازار عینک کشور برا ی میهمانان خارجی گفتند.آقای یوسفی در پایان سخنان خود از پیشکسوتان صنف عینک سازی در ایران خصوصاً آقای هراتی ( رئیس سابق هیئت مدیره اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران ) تشکر کردند.در ادامه برنامه آقای ملک محمد از زحمات هیات اجرایی نمایشگاه قدردانی و تشکر کردند و گفتند که به واسطه برپایی این نمایشگاه امروز ما به عینک ساز بودن افتخار می کنیم. وی در ادامه سخنان خود نمایندگان شرکتهای خارجی حاضر در نمایشگاه را سفیرانی برای تبلیغ نمایشگاه در سراسر جهان عنوان کردند.

سپس آقای یوسفی از زحمات چند ساله آقای ملک محمد برای صنف عینک تشکر کردند. همچنین ایشان در ادامه از هیئت مدیره اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران آقایان ثابت قدم و بنکدار تهرانی( ونیز آقای یاوریانفر که به علت مسافرت در نمایشگاه حضور نداشتند ) که در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه نقش مهمی داشتند تشکر کردند.

در پایان برنامه به آقایان ثابت قدم، بنکدار تهرانی، هراتی، اعضای هیات اجرایی نمایشگاه، همچنین شرکت کنندگان در نمایشگاه و میهمانان خارجی و نیز خانم هانیه ناجی (به خاطر تهیه گزارشهای خبری از نمایشگاه) لوح یادبود نمایشگاه اهدا شد.

در پایان برنامه آقای یوسفی از همه حضار در مراسم اختتامیه تشکر کردند و وعده دیدار بعدی ( زمان برگزاری سومین نمایشگاه اپتیک تهران ) را 5 الی 7 خرداد 1384 مطابق 26 الی 28 می 2005 ( به زبان فارسی و انگلیسی ) اعلام کردند.قابل ذکر است که در مراسم اختتامیه خبرنگارانی از چند خبرگزاری ( ایرنا، فارس، آنا و...) حضور داشتند.با خاتمه مراسم اختتامیه، دومین نمایشگاه اپتیک تهران رسماً به کار خود پایان داد.

کوتاه از تاپکس 2004

در نمایشگاه محلی برای نشریات و اینترنت در نظر گرفته شده بود که نشریه " کاوشگر" و سایت " عینک " در این محل به معرفی خدمات خود پرداختند.به علت تخصصی بودن نمایشگاه کارت ورود فقط برای عینک سازان، اپتومتریستها و سایر افراد شاغل در صنف عینک صادر می شد.در هر روز از برپایی نمایشگاه ویژه نامه هایی در بین بازدید کنندگان توزیع می شد.

در محیط نمایشگاه یک غرفه بینایی سنجی قرار داشت که به صورت رایگان از کودکان سنجش بینایی به عمل می آورد.برگزاری سمینارهای علمی- تخصصی نقطه عطف دومین نمایشگاه اپتیک تهران به شمار می رفت به طوری که عده ای از همکاران با اینکه روز اول از همه غرفه ها بازدید کرده بودند در روزهای دیگر برای شرکت در این سمینارها مراجعه می کردند و در اولین دقایق شروع سمینارها ظرفیت سالن تکمیل می شد.پذیرایی نهار نمایشگاه امسال به صورت منظم وبا غذای گرم و در فضایی جدا از بخش اصلی نمایشگاه انجام شد و مورد رضایت کلیه بازدیدکنندگان قرار گرفت. ( در روز دوم پذیرایی کمی به کندی صورت گرفت که به علت ازدحام بیش از حد بود)نمایشگاه امسال بزرگترین گردهمایی فعالان صنف عینک در طول 80 سال سابقه این صنف در ایران به شمار می رود به طوری که از پیشکسوتان صنف تا افرادی که به تازگی وارد این حرفه شده اند از کلیه نقاط کشور در نمایشگاه امسال حضور داشتند.

حضور میهمانان و نمایندگان شرکتهای خارجی برای نمایشگاه بسیار مفید بوده چرا که از یک طرف در انتقال اطلاعات روز دنیا در زمینه اپتیک به همکاران ایرانی ( از طریق سمینارها ) و از طرف دیگر تبلیغ برای نمایشگاه در کشورهای دیگر و تبدیل آن به یک نمایشگاه بین المللی نقش مهمی دارند. به گفته بسیاری از میهمانان خارجی TOPEX در آینده نزدیک مهمترین نمایشگاه منطقه خواهد شد به طوری كه نمایشگاه امسال با مساحت كمتر از نمایشگاه دبی ولی بسیار موفق تر از آن برگزار شد.

خبرنگاران بسیاری نمایشگاه امسال را پوشش خبری دادند. خبرنگارانی از شبكه بین المللی " خبر" ، باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه " ایران" ، خبر گزاری" فارس" و خبرگزاری " آنا" از آن جمله بودند.